NewsnewsSports

Aroostook League 2021-2022 Winter All-Aroostook

Congratulations to the athletes who have received All-Aroostook honors this winter!

Boys Class B/C Basketball

Caribou:  Reece Cavagnaro, Liam Dee, Ari Plante, Braeden Sargent, Avery Thibodeau;  Central Aroostook:  Lucas Haines;  Fort Fairfield:  Chase Coiley;  Fort Kent:  Ethan Daigle, Austin Delisle;  Hodgdon:  Drew Duttweiler, Walker Oliver;  Houlton:  Isaiah Gentle, Jadon Gentle, Cody Johnston, Collin Moody, Caleb Solomon;  Madawaska:  Ian Beaulieu, Carsen Cyr;  Presque Isle:  Malachi Cummings, Jack Hallett, Jackson Maynard, Xavier McAtee, Noah Yarema 

Girls Class B/C Basketball

Caribou:  Ashlyn Bouchard, Madelynn Deprey, Abby Leahy, Selena Savage; Central Aroostook:  Kira Fitzherbert, Abby Haines;  Fort Fairfield:  Camryn Ala, Kassidy Gorneault;  Fort Kent:  Larissa Daigle, Lily Oliver;  Hodgdon:  Anna Oliver, Sadie Thompson;  Houlton:  Mia Henderson, Olivia Henderson, Drew Warman;  Madawaska:  Chantal Ackley;  Presque Isle:  Anna Jandreau, Sadie LaPointe, Faith Sjoberg

Boys Class D Basketball

 Easton:   Evan Carter, Owen Sweeney;   Katahdin:  Justin Hurlbert, Grady Ritchie;  Southern Aroostook:  Dylan Burpee, Hunter Burpee, Chris Caswell, Camden Porter;  Van Buren:  Henry Hebert;  Washburn:  Beckam Vaughn;  Wisdom:  Dominick Gendreau, Carter Pelletier

Girls Class D Basketball

Ashland:  Kayla MacLean;  East Grand:  Phoebe Foss;  Easton:  Kaylee Boyce;  Katahdin:  Hunter Hartsgrove, Makayla Hartsgrove;  Southern Aroostook:  Madison Russell, Cami Shields, Madison Shields;   Van Buren:  Kylie Laplante;  Washburn:   Madelyn Johnston;  Wisdom:  Abbie Lerman, Olivia Ouellette, Lilly Roy   

Nordic Events – Boys

Ashland:  Dane Driscoll, Clark Condon, Inyas Janoch;  Caribou:  Michael Cyr, George Ferland, Alden Wilcox;  Fort Kent:  Max Bois, Mitchell Harvey, Quinn Michaud,  Rafael Sanclemente;   Madawaska:  Robbie Poiesz;  Southern Aroostook: 

Luke Streinz

Nordic Events – Girls

 Caribou:  Kayley Bell, Lauren Lister, Mikaela Spooner;  Fort Kent:  Mira Kelly, Emma Landry, Nancy Martin, Annabelle Reardon, Rowan Tanguay;  Madawaska:  Emma Gendreau;  Presque Isle:  Cassidy Carlisle, Lacey Jandreau, Breanna Wasson  

 

Alpine Events – Boys

Caribou:   Jude Shea, Edison Sleeper, Eliott Sleeper;  Central Aroostook:  Brighton  Kingsbury; Fort Kent:  Max Bois, Devin Gagnon, Walker Marquis, Griffin Sibley, Andre Sirois, Max Voisine;  Madawaska:  Pierre Hickey;   Wisdom:  Sam Roy  

Alpine Events – Girls

Caribou:  Araya Caverhill, Kerrigan Guerrstte, Ella Voisine;  Fort Kent:  Morgan Cyr, Kendyl Martin, Darci Pelletier, Elly Sirois, Mallory Sirois, Shelby Theriault;  Presque Isle:  Camden York

Skimeister

Boy:  Fort Kent:  Fletcher Marquis      Girl:  Fort Kent:  Emma Bois

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Check Also

Close
Close
Close